Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 99

Hypotéky a úvěry podraží.

4.10.2021 ČNB zvýšila sazby nejvíce za čtvrtstoletí. Hypotéky a úvěry podraží. více »

Majitelům nemovitostí se čas neúprosně krátí.

21.5.2021 Blíží se čas uhrazení daně z nemovitosti. Nejzazší oficiální termín platby je 31. květen. Letos však můžete daň zaplatit až do 31. 12... více »

Tak nám to nedalo a rozhodli jsme se něco málo udělat pro děti.

17.5.2021 Když už se nám konečně vrací do škol a družin, tak ať si tam mají s čím hrát, kreslit a malovat. více »

Člen hospodářské komory České republiky
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: REALini nemovitosti s.r.o. » Notář nebo právník? Kdo to umí lépe?

Notář nebo právník? Kdo to umí lépe?

19.11.2018 Aneb jak nepříjít o peníze ve třiceti dnech.... Vytvořili jsme přehled všech možností úschovy kupních cen u nemovitostí. Nenechte se napálit, ale postarejte se o bezpečný převod financí. Čtěte dále a dozvíte se, jak na to!

Správně zvolená úschova peněz - bezpečná cesta k Vaší nemovitosti aneb proč jsme se rozhodli pro úschovu u notáře

 

Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou byste při koupi nemovitosti neměli podcenit, je způsob a forma úhrady kupní ceny. Je to trochu oříšek, protože byt nebo dům se stává vaším vlastnictvím až při zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí, případně nabytím členských práv v bytovém družstvu – klíčovým momentem je tedy převod nemovitosti a přechod vlastnického práva. Ovšem prodávající k převodu nebude chtít přistoupit, dokud od vás nebude mít peníze.

Vy zase musíte být opatrní, zaslat peníze ještě předtím, než budete mít svoje vlastnictví jisté je velice riskatní. Ideálním řešením je proto úschova peněz – u advokáta, notáře anebo v bance.

Rozhodně nezasílejte kupní cenu prodávajícímu na jeho účet ihned po podpisu kupní smlouvy. V takovém případě by se vám mohlo stát, že prodávající převezme peníze, ale návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí vůbec nepodá, nebo bude návrh zamítnut a vy se pak budete řadu let soudně domáhat vrácení kupní ceny.

 

46501643_349065688987457_8430103057731158016_n

 

Doporučujeme proto k předání a převzetí kupní ceny zvolit třetí osobu, která finanční prostředky převezme od kupujícího do úschovy a prodávajícímu je vydá až po splnění podmínek uvedených ve smlouvě, přičemž v době od jejich složení do úschovy s nimi nemůže kupující ani prodávající samostatně nakládat. Nemůže se tak stát, že je jedna strana bez vědomí druhé z úschovy vyzvedne. 

Realitní kancelář REALini vybrala pro své klienty úschovu s nejvyšším způsobem ochrany, a to úschovu u notáře.  Její podmínky stanoví notářský řád a občanský zákoník a notář, působící mimo jiné jako orgán veřejné moci, je subjekt nestranný a nezávislý, což zajišťuje vysokou míru bezpečnosti celé transakce. Pojďme si teď v krátkosti shrnout nejběžnější typy úschov:

 

1)Realitní úschova 

Většina realitních kanceláří nabízí, že vám zajistí úschovu kupní ceny. Jenže  zákon o realitním podnikání je stále v nedohlednu, na rozdíl od advokátů, bank a notářů neexistují v tomto ohledu pro realitní kanceláře žádná pravidla. O to víc se musíte řídit výše uvedenými kritérii při výběru schovatele. Na trhu bohužel působí realitní kanceláře, které dávají peníze klientů na své provozní účty a platí z nich v případě potřeby své náklady na provoz – výplaty zaměstnancům, odměny realitním makléřům, účty za elektřinu a jiné dodávky. 

 

2) Bankovní úschova

Banky nabízejí úschovu kupní ceny jako jeden ze svých produktů. Pokud kupující financuje koupi z hypotečního úvěru, bude Vám určitě nabídnuta úschova kupní ceny u banky, která Vám poskytuje hypotéku, případně může  to být i v podmínkách o poskytnutí úvěru Banka je instituce kontrolovaná ČNB, kde za výplatu peněz nikdy neodpovídá jedna soukromá osoba, riziko zpronevěry je tedy objektivně nejnižší. To se ovšem projevuje na tom, kolik vás to bude stát. Úschova kupní ceny u banky bývá dražší než advokátní či notářská úschova.

 

 46443371_887131354814037_2219605705202073600_n

 

3) Advokátní a notářská úschova

Jedná se o službu s nejvyšším stupněm ochrany. Cena za advokátní úschovu je smluvní, závisí tedy na domluvě. Cenu za notářskou úschovu stanoví notářský řád. Notářská

úschova je všeobecně považována jako nejlepší řešení z pohledu bezpečnosti celé transakce ( v porovnání s úschovu u RK, advokáta,

bankovním akreditivem ). Je to dáno zejména tím, že notář nemůže bez souhlasu příjemce vrátit peníze v době trvání notářské úschovy složiteli ani s nimi naložit jiným způsobem. Peníze jsou z úschovy vydány poté, co byly splněny dohodnuté podmínky pro vydání příjemci.

Zaplacená kupní cena, formousložení na účet úschov, je zcela oddělena od jiných peněz notáře a pro každého klienta je notářem založen samostatný účet.   Každý příjem a

výdej na účtu notářské úschovy je zaznamenán do centrální evidence vedené Notářskou komorou ČR.

Každý notář je rovněž dobře povinně pojištěn v rámci profesní odpovědnosti.  V případě úmrtí notáře vyplatí úschovu nástupce notáře jmenovaný do uvolněného notářského úřadu. 

 

Je na každém z nás zda dá přednost profesinálnímu servisu, bezpečné cestě a klidně prospaným nocím. My v REALini jsme se rozhodli spolupracovat s notářskou kanceláří, která nám zajišťuje veškerý právní servis včetně úschov. Tak aby naši klienti měli servis na nejvyšší možné úrovni.